Čemu služi avionski režim na vašem telefonu - razjašnjavanje nedoumica i razbijanje mitova
Svi koji su poslednjih decenija putovali avionom, čuli su dobro poznato obaveštenje stjuardese tokom bezbednosnih uputstava: „Molimo vas da svoje elektronske uređaje prebacite na avionski režim“. Ali, čemu zaista služi avionski režim na vašem telefonu, i šta ako to ne učinimo? U ovom tekstu razjašnjavamo nedoumice i razbijamo mitove o tome, pa ako smo vas zainteresovali – nastavite sa čitanjem.
U eri kada internet u avionima postaje sve dostupniji, avionski režim je postao izvor zabune među putnicima. Zašto se, uprkos napretku tehnologije, i dalje zahteva njegovo uključivanje prilikom poletanja i sletanja? Šta se stvarno dešava sa našim uređajima kada uključimo režim za avion, a šta bi se desilo ako to ne uradimo?
U avionima širom sveta, zabranjuje se korišćenje mobilnih telefona tokom leta, ali ne zbog bezbednosti aviona (kako ste verovatno mislili), već da bi se zaštitila zemaljska mreža mobilnih operatera. Tako bar kažu stručnjaci.
Kako kaže jedan od glavnih inženjera za sisteme zabave i povezivanja u avionima kompanije American Airlines: “Na tlu, jedan telefon može da komunicira samo sa baznim stanicama u neposrednoj blizini. Ali, telefon koji je u vazduhu, može istovremeno da 'gađa' mnogo više baznih stanica. Verovalo se da bi to moglo da izazove probleme u radu zemaljskih mreža.
Ne možemo da se ne zapitamo - šta se onda dešava ako putnik zaboravi da uključi režim za avion? Pa, po rečima drugih inženjera, rizik da to utiče na sisteme samog aviona je izuzetno mali. Ali telefon će i dalje pokušavati da se poveže sa mrežom na tlu.
Na manjim visinama, možda će i uspeti! I tada će uređaj, usled velike brzine aviona, komunicirati sa više baznih stanica odjednom, što može da poremeti praćenje i obračun u mreži mobilnog operatera. Isto tako, baterija će mu se mnogo brže isprazniti, pa sad vi vidite koliko vam se tako nešto isplati.
Stoga je možda najbolje da poslušate savet, prebacite svoj telefon na avionski režim, i zabavite se na neki drugi način tokom leta, privatnog ili komercijalog.
Fotografija: https://pixabay.com/photos/phone-cell-smartphone-airplane-2344373/
Zabrana korišćenja mobilnih telefona u avionu, odnosi se pre svega na starije generacije mobilnih tehnologija. Da li to znači da ćemo uskoro slušati saputnike kako glasno pričaju telefonom sa susednog sedišta? Nadamo se da do toga neće doći.
Istraživanja pokazuju da velika većina putnika ne želi da se dozvoli telefonski razgovor u avionu. Ipak je to zatvoreni prostor u kome, na komercijalnim letovima, može biti i više stotina putnika. Pa sad zamislite kad bi samo deseti deo njih pričao telefonom u isto vreme, na šta bi to ličilo. Zbog toga, a i zbog regulatornih prepreka, retki su oni koji će ozbiljno pokušati da proguraju takvu praksu, i ogluše se o savet osoblja aviona.
Iako avionski režim isključuje sve funkcije prenosa podataka na pametnim telefonima, putnici mogu naknadno da uključe Wi-Fi i Bluetooth, kako bi pristupili sistemima zabave unutar samog aviona.
Avionski režim znači samo da je funkcija mobilne telefonije na uređaju isključena, što znači da telefon tada funkcioniše kao lokalni uređaj, sa ograničenjem konekcije isključivo na Wi-Fi i Bluetooth. Jer, kako istraživanje kaže, ove dve vrste signala ne utiču na rad aviona, i ne mogu da se povežu sa spoljnim mrežama, dok je let u toku.
Tehnološki napredak i promene u regulativama mogli bi u budućnosti u potpunosti da ukinu potrebu za avionskim režimom na telefonu. Poslednjih godina, Panasonic Avionics i AeroMobile lansirali su prvu 3G uslugu unutar aviona, koristeći satelitski povezanu mrežu ograničene snage. Naravno, i za nju plaćate roming pa zato, koliko vam se sve to isplati – odlučite sami.
Kao što vidite, postoji više stvari koje mogu da utiču na privatne i komercijalne letove, ali telefoni to uglavnom nisu. Ipak, da vas ne bi koštalo previše, a i da ne biste ometali ostale putnike svojim razgovorom tokom leta, prebacite telefon na avionski režim i uživajte u muzici, filmu ili nekoj dobroj knjizi.
Jer o tome šta će biti u budućnosti, sve je još uvek u fazi nagađanja, i još uvek ne znamo šta možemo da očekujemo. Hoće li, za koju godinu, još uvek uopšte biti telefona, ili ćemo imati nešto od onoga što se najavljuje – specijalne naočare, tetovažu na ruci ili čip u glavi?! Mnogo nas o tome ne želi ni da razmišlja ali, život ide dalje. Videćemo šta će nam budućnost doneti.
A šta vi mislite o korišćenju avionskog režima tokom leta? Podelite svoja razmišljanja sa nama u komentarima ispod teksta. Unapred hvala.
Naslovna fotografija: https://pixabay.com/photos/flight-airplane-passengers-plane-4516478/
Hvala na pojašnjenju i divno napisanom tekstu. oduvek sam se pitao zašto služi ta opcija, nikada je nisam koristio, u većini slučajeva isključim telefon dok letim.
Uvek uključujem avionski režim, ali nisam znao za ove detalje. Sada imam dobar razlog da to nastavljam da radim.
Volim kada tekstovi razbijaju mitove. Hvala na korisnim informacijama o tome kako telefoni funkcionišu tokom leta.
Izgleda da sam i ja pogresno mislio da ima veze sa sigurnosnim sistemima aviona. Ali stvarno, kad bi sve funkcionisalo i kad se ne bi placao roming, kako li bi izgledalo to da toliko ljudi prica u isto vreme. Pa onaj mucenik koji bi mozda pozeleo da odrema - ne bi imao sanse da zaspi!
Pa jeste... Zamislite da putujete do Amerike ili Australije, a usput preletite toliko razlicitih drzava. Al' biste se naplacali romingaaa... Neka, hvala. Ja kad letim najcesce citam, ili ako sam pored prozora, gledam oblake odozgo.
Da budem iskrena, mislila sam da ima neke veze sa sigurnoscu sistema aviona, ono kao kad u bolnicama na nekim mestima pise da treba iskljuciti telefon. Zanimljivo... Hvala.