SrbijaSpace logo

Deca i tehnologija – gde i na koji način postaviti granicu

 

Deca i tehnologija – gde i na koji način postaviti granicu

U poslednje vreme ljudi su se srodili sa modernom tehnologijom i život bez nje je postao praktično nemoguć. Ona je postala osnovni izvor informacija i sredstvo komunikacije. Često nismo ni svesni koliko je moderna tehnologija uticala na promenu života i ponašanje ljudi, pa iz toga proizilazi da ima veliki uticaj i na našu decu.

Već u ranim godinama života deca su u stalnom kontaktu sa telefon, tabletom i televizorom, zato treba postaviti jasne granice, kako sve ovo ne bi dovelo do negativnih uticaja na razvoj deteta. Ako deca provode previše vremena koristeći ove uređaje, kao posledica se može javiti socijalna izolacija, smanjena kreativnost ili slabljenje pažnje.


Zašto su granice važne?


Deca ispred ekrana pronalaze zabavu. Kao i u mnogim sadržajima na internetu, treba znati da vreme koje provode uz ove uređaje mora biti kontrolisano i ograničeno od strane roditelja, da ne bi došlo do negativnih posledica koje mogu biti:

  • Smanjenje pažnje i koncentracije deteta. Posle dužeg vremena koje dete provete pred ekranom, teže će se koncentrisati na ostale aktivnosti.
  • Manjak fizičke aktivnosti. Ukoliko tablet za decu, telefon ili laptop oduzmu mališanu pola dana, smanjiće ono vreme koje bi dete inače provelo u šetnji ili igri na otvorenom.
  • Uticaj na san. Svetlo ekrana ometa proizvodnju melatonina koji je hormon sna, pa će sve ovo dovesti do problema sa uspavljivanjem.


Veštine koje deca razvijaju samo u komunikaciji sa drugim mališanima i kroz igru, nikako se ne mogu nadoknaditi vremenom provedenim sa modernom tehnologijom. Dugotrajna izloženost ekranima može dovesti do zamora očiju, glavobolje ili čak smanjenja vida. Zbog direktnog uticaja na oči, česte su situacije kada se deci preporučuju naočare za vid kako bi se problem na vreme ispravio.


Kako postaviti granice


Jedna od dilema sa kojom se sreću roditelji u savremenom društvu je to kako i koliko ograničiti deci pristup digitalnim uređajima. Svakako treba postaviti granice jer ćete tako uticati na razvoj i zdravlje deteta.


1. Uvedite ograničeno vreme korišćenja


Ono što mnogi pedijatri preporučuju na osnovu raznih studija i istraživanja je da deca mlađa od dve godine izbegavaju kontakt sa uređajima, osim kada je u pitanju video-poziv sa nekima od članova porodice.

Jedan sat edukativnog i kvalitetnog sadržaja, preporučuje se deci koja su uzrasta od 2 do 5 godina. Za stariju decu vreme korišćenja zavisi od uzrasta, ali je vrlo bitno da ne ometa njihove školske obaveze ili utiče na koncentraciju. To bi opet trebalo da se svede na neki period od sat vremena u toku dana.


Deca i pc
 


2. Napravite "bez-ekranske" zone


Deca moraju da shvate da moderna tehnologija nije nužna i da se i pre njenog nastanka funkcionisalo i živelo. Postoje i drugi načini zabave, kao i situacije u kojima bi digitalni uređaji bili suvišni: tokom obroka, pre spavanja, kada smo u poseti prijateljima i porodici. Ovo su situacije kada se treba koncentrisati na neke druge, u tom trenutku mnogo bitnije stvari, pa su ova pravila poželjna.


3. Budite dobar primer


Deca uče posmatrajući svoje roditelje, pa tako usvajaju neke njihove osobine. Trudite se da slobodno vreme ne provodite pored telefona, već pokažite detetu kako postoji još mnogo zanimljivih i kreativnih stvari koje možete raditi zajedno. Zdrav balans tehnologije i fizičke aktivnosti je odličan za vas i vaše dete.


4. Koristite tehnologiju zajedno


Digitalna tehnologija dobija sve značajniju ulogu u životu dece i utiče na njihove svakodnevne aktivnosti. Digitalno doba nameće mnoge izazove, ali i poziva roditelje na odgovornost. Umesto da dete koristi uređaj samo, učestvujte u tome i vreme koje provodi na taj način, probajte da ispunite edukativnim sadržajima. Instalirajte aplikacije koje podstiču kreativnost i maštu, to mogu biti neke igre ili kvizovi. Trudite se da dete zainteresujete za neki sadržaj iz kojeg može naučiti nešto. Na ovaj način vreme provedeno za računarom biće korisno i zanimljivo


Majka i dete gledaju pc

5. Povežite digitalni i realni svet


Pažljivo pratite interesovanja svog deteta, pa određeni sadržaj koji prati, prenesite u realan svet. Ukoliko se dete zanima za životinje i prirodu, posetite zoološki vrt ili neku od naših prelepih planina. Crtanje na tabletu možete zameniti zanimljivim bojankama i flomasterima različitih oblika i boja. Sve se svodi na to da nađete vremena i budete upućeni u aktivnosti deteta. Iako je moderna tehnologija sastavni deo života, jedan deo dana provedite kao da ne postoji.

6. Postavite jasna pravila i držite ih se


Postavite pravila koja se tiču korišćenja digitalnih uređaja i budite dosledni. Ovo je naročito bitno za decu školskog uzrasta koja imaju dodatne obaveze.


Dete i tablet
 

Držite se onoga što ste postavili kao pravilo. Ovo može da se odnosi na određeni deo dana kada se ne može koristiti digitalni uređaj, kao što je vreme pre spavanja ili dok domaći zadatak ne bude urađen. Ukoliko se držite ovakvih pravila, dete će ih poštovati i razviti zdrave navike koje doprinose boljoj organizaciji.


Pametno korišćenje savremene tehnologije


Digitalna tehnologija je naša stvarnost i svakodnevica i razvija se mnogo brže nego što mi kao pojedinci možemo ispratiti. Današnja deca odrastaju u digitalnoj eri, koja je drugačija od doba u kojem smo mi odrastali. Za roditelje je danas pravi izazov da odrede meru u kojoj će deci biti dostupni digitalni uređaji. Onda kada se koristi mudro i na adekvatan način, digitalna tehnologija može predstavljati podršku u dečijem razvoju i učenju.


Slike: 

https://pixabay.com/photos/ipad-technology-tablet-1126136/

https://pixabay.com/photos/people-kid-baby-child-boy-toddler-2564425/

https://www.pexels.com/photo/photo-of-woman-and-boy-sitting-on-couch-while-using-tablet-computer-4145348/

https://www.pexels.com/photo/little-girl-holding-a-tablet-4968506/

 


Autorski tekst: Predrag Konatarević

Vaše povratne informacije nam mnogo znače.
Molimo Vas
da kliknete na ikonicu koja odražava Vaš nivo satisfakcije posle pročitanog teksta.

Kako ste ocenili ovaj tekst?

0 ★

0 recenzija


Dodajte komentar