Kako ubrzati usporen metabolizam saveti i trikovi
Metabolizam je proces kojim se se hranljive materije i kalorije iz hrane u našem telu pretvaraju u “gorivo” koje se kasnije troši na određene načine i tako nam daje energiju. Metabolizam se sastoji iz anabolizma i katabolizma - prvi služi za izgradnju novih ćelija, dok je drugi zaslužan za skladištenje masti i distribuciju energije.
Utvrđeno je da na pogoršanje metaboličkog stanja organizma utiču starost, gubljenje mišićne mase, povećanje količine masti, pol (odnosno ženski estrogen), poteškoće u radu tiroidne žlezde i nasleđe.
Međutim, naše navike mogu znatno doprineti kvalitetu rada naših organa i metabolizma, pa pročitajte šta je to dobro da radite kako ne biste osetili posledice sporog metabolizma.
Treba imati na umu da se naše telo oslanja na regularni unos hrane kako bi ravnomerno raspoređivalo, trošilo energiju i održavalo metabolički balans. Ovo podrazumeva ručavanje u manje ili više isto vreme i manje količine hrane.
Na primer, ako se čovek prejede, pa onda prođe 8 ili više sati bez bilo kakvog obroka, telo usporava metabolizam jer mu se signalizira da hrane neće biti još neko vreme. Tako se energija koja je potrebna za varenje i druge pocese, smanjuje a masne rezerve se čuvaju “za ne daj bože”.
Redovnim obrocima, telo non stop proizvodi energiju u celom telu, a ako smanjimo unos masti, šećera i loših uglenjih-hidrata - koristiće njima slične rezerve iz masti koje su se već uskladištile na telu. Idealno vreme između obroka je od 4 do 5 sati.
U ishranu možete ukombinovati i neki preparat za mršavljenje, ali vodite računa da bude neki od onih koji deluju tako što apsorbuju veće količine vode i tako smanjuju osećaj gladi, bez kontraindikacija po zdravlje.
Vežbe snage u teretani imaju za cilj da izgrade veću mišićnu masu, koja će, potom, efektnije raspoređivati i koristiti energiju iz hrane i tako obezbediti lako mršavljenje. Ovaj proces je vrlo lako objasniti, jer mišićima treba mnogo više energije da bi se održali.
Povećanje mišićne mase ne znači isključivo bildovanje, a naročito je bitno održavati mišićnu formu jer je ona, kako starimo, sve podložnija nestajanju, što kasnije vodi i smanjenoj gustini kostiju, bolesti kostiju, prelomima i drugim neprijatnostima koje se povezuju sa poznijim dobom.
Pod dovoljnom količinom vode koju treba da unesete u toku dana, podrazumevamo tri litre, ili više, ukoliko ste naviki, ili ukoliko možete. Hidriranost celog organizma i velike količine vode su ključni faktor u postizanju funkcionalnog metabolizma optimalne radne moći.
Preporuka da se klonite stresa može da zvuči malo pretenciozno, uzevši u obzir u kakvom vremenu i društvu živimo i radimo, ali zarad sopstvenog zdravlja, treba barem naučiti da se izborimo sa stresnim situacijama tako da nam one ne poremete zdravlje tela i psihe.
Stres utiče na nivo različitih hormona u telu, a svi hormoni su usko povezani međusobnim delovanjem. Stres, na primer, direktno utiče na nivo kortzola (hormon stresa) u krvi, koji kasnije inicira lučenje ili manjak lučenja nekih drugih, bitnijih hormona, poput estrogena, testosterona, dopamina, hormona T3 i T4 iz štitne žlezde i mnoge druge.
Evo šta se događa u vašem telu kada odlučite da ostanete duže uveče, i ne uspete da se naspavate. Osim što su velike šanse da ćete se uspavati, ono što zasigurno nećete promašiti je lučenje hormona - gerlina.
Ovaj hormon je glavni krivac za osećaj gladi, a s obzirom da ste umorni, on će se lučiti nekontrolisano, onemogućavajući leptinu - hormonu zaduženom za osećaj sitosti da interveniše. Nedovoljno sna je tako u direktnoj vezi sa prejedanjem, a kasnije i viškom kilograma.
Vitamin B igra ključnu ulogu u održavanju kontinuiteta metaboličkih procesa. Naročito blagotvorne vrste vitamina B su B1, odnosno tiamin, B2 - riboflavin i B6, poznat i kao piridoksin. B vitamina ima u mnogim namirnicama, ali ga u najvećoj količini možete pronaći u:
Nije lako dovesti metabolizam na nivo da vari i koristi svu hranu koju unesemo u telo, a naročito je teško postići njegovu optimalnu snagu kada se višak masti nagomila ili se razbolimo. Ipak, mali korak danas, a dva sutra su mnogo bolji učinak nego mirenje sa sadašnjim stanjem i iščekivanjem bolesti.