SrbijaSpace logo

Uklanjanje kondiloma kod žena

 

Uklanjanje kondiloma kod žena

Problem kondiloma prisutan je kod žena svih starosnih grupa. To je infekcija koja zahteva ozbiljan pristup i lečenje. Zato, ukoliko sumnjate na kondilome, važno je da se obratite stručnom licu u cilju dobijanja prave dijagnoze i adekvatnog lečenja. Medicina danas ima više različitih postupaka za uklanjanje kondiloma kod žena i oni će biti detaljno obrađeni u nastavku. Zato obavezno nastavite da čitate dalje.

 

Šta su kondilomi


Kondilomi, poznati i kao genitalne bradavice, to su izrasline na koži ili sluzokoži genitalne ili analne regije, uzrokovane humanim papiloma virusom (HPV), najčešće tipovi 6 i 11. To je jedna od najčešćih polno prenosivih infekcija, jer se ovaj virus prenosi putem seksualnog kontakta. Nekad se pojavljuju na spoljnim genitalijama, anusu, rektumu, pa čak i unutar vagine ili uretre. Prenošenje infekcije može biti čak i u slučaju da nema vidljivih simptoma, jer HPV virus može biti prisutan i bez pojave bradavica.

Kondilomi mogu biti različitih veličina i oblika. Često su bezbolni ali mogu izazvati nelagodnost, svrab ili krvarenje. Najčešće se javljaju kao beličaste ili ružičaste promene karfiolaste teksture, hrapave pločaste promene smeđe boje. Isto tako mogu biti mekane i zašiljene bradavice, obično svetlo rozikaste, do crvene boje. Mogu se javljati pojedinačno ili kao grupisane izrasline karfiolastog izgleda. 

 

Simptomi i način prenošenja

 

Simptomi kod kondiloma (genitalnih bradavica), variraju ali su najčešći:

  • Svrab i nelagodnost, koju mogu izazvati  u zahvaćenom području.
  • Krvavljenje ili bol, u retkim slučajevima, mogu da krvare ili izazovu blagu bol, posebno ako su iritirani.
  • Sklonost ka širenju, kondilomi se mogu proširiti na druge delove genitalnog ili analnog područja, posebno ako ih osoba češe ili dodiruje.


Dešava se da osobe zaražene HPV-om ne primete nikakve simptome, jer virus može biti asimptomatski. Pad imuniteta pogoduje širenju i bujanju kondiloma.

Kondilomi se prenose isključivo - seksualnim putem. Muškarci su u 80% slučajeva nosioci i prenosioci HPV infekcije, a najčešće nemaju izražene simptome ili vidljive kondilome. 

 

Prevencija protiv kondiloma

 

Prevencija protiv kondiloma, odnosno genitalnih bradavica uzrokovanih humanim papiloma virusom (HPV), podrazumeva:

  • Vakcinaciju protiv HPV-a, kao najefikasnija preventivna mera, koja štiti od tipova virusa koji najčešće uzrokuju kondilome i rak grlića materice. Vakcina se preporučuje pre seksualne aktivnosti, ali je efikasna i kasnije.
  • Upotreba kondoma i to redovno tokom seksualnog odnosa smanjuje rizik od prenošenja HPV-a, iako ne pruža potpunu zaštitu jer HPV može inficirati područja koja nisu pokrivena kondomom.
  • Redovne ginekološke preglede i Papanikolau testove (PAP test) koji mogu pomoći u ranom otkrivanju HPV infekcije i sprečavanju komplikacija.
  • Izbegavanje direktnog kontakta sa zaraženim osobama, ukoliko vaš partner ima kondilome ili sumnja na HPV infekciju, trebalo bi izbegavati seksualne odnose dok se infekcija ne tretira.

Važno je znati da lečenje kondiloma ne znači nužno uklanjanje virusa, jer HPV može ostati u telu u latentnom obliku. Zato je važno pridržavati se preventivnih mera i mogućnost infekcije smanjiti na minimum.

 

Postupci uklanjanja kondiloma
 

Danas su dostupni mnogi načini za uklanjanje kondiloma kao što su:

  • Klasična hirurška intervencija >
  • Krioterapija 
  • Uklanjanje laser uređajima
  • Radiotalasna hirurgija 


Izbor metode zavisi od veličine, lokacije i broja kondiloma, kao i od opšteg zdravlja pacijenta. Kod nekih osoba kondilomi mogu nestati sami od sebe, dok kod drugih mogu zahtevati ozbiljnije lečenje. Veoma je važno da se ukloni svaki kondilom koji se pojavi, kao i da se istovremeno leče oba partnera.

 

Doktori u akciji

Izvor:https://www.pexels.com/photo/doctors-at-a-surgery-7108257/


Klasična hirurška intervencija

 

Hirurško uklanjanje kondiloma je zahtevan metod i iziskuje posebnu negu i oporavak nakon intervencije. Primenjuje se samo u nekoliko specifičnih slučajeva, jer. Hirurška ekscizija je - najinvazivniji metod uklanjanja kondiloma, a period zarastanja tkiva nakon primene ovog metoda je - najduži. Hiruško uklanjanje kondiloma je procedura koja se koristi kada su kondilomi veliki, prisutni u većem broju ili kada druge terapije ne deluju. Proces hirurškog uklanjanja uključuje lokalnu anesteziju.

 

Krioterapija

 

Krioterapija (ili kriohirurgija) podrazumeva zamrzavanje tkiva pomoću tečnog azota ili sličnih supstanci na ekstremno niskim temperaturama, što dovodi do uništavanja abnormalnih ćelija. Lekar nanosi tečni azot direktno na kondilome pomoću štapića, spreja ili sonde. 

Kriohirurgija je brz, jednostavan postupak koji ne zahteva hirurške zahvate ili anesteziju, ne zahteva duboke rezove ili šivenje i može biti vrlo efikasna za uklanjanje manjih lezija.  Oporavak je obično brz, što omogućava pacijentu da se vrati svojim svakodnevnim aktivnostima ubrzo nakon intervencije. U poređenju sa klasičnom hirurgijom kriohirurgija uglavnom ostavlja manje ožiljaka, posebno na osetljivim delovima tela poput genitalija. U nekim slučajevima kondilomi se ne mogu potpuno ukloniti jednim tretmanom, pa su potrebne dodatne sesije.

 

Uklanjanje laser uređajima 

 

Laserska terapija kondiloma je jedan od najefikasnijih tretmana za uklanjanje genitalnih bradavica  koje su uzrokovane humanim papiloma virusom (HPV). Ova metoda koristi laserski zrak za precizno uklanjanje kondiloma, što smanjuje rizik od oštećenja okolnog tkiva i  dovodi do bržeg oporavka u poređenju sa prethodnim metodama. Ova metoda je često efikasna kod većih kondiloma ili kada druge terapije ne deluju i izvodi se uglavnom pod lokalnom anestezijom. Iako sofisticirana, ima svoja ograničenja u preciznosti i prodoru u dubinu tkiva, kao i u pristupu vaginalnim kondilomima. Period zarastanja tkiva nakon intervencije je duži, nego u slučaju primene radiotalasne metode, pa se Radiotalasna hirurgija pokazala kao naprednija, kvalitetnija i pouzdanija metoda.

 

Radiotalasna hirurgija


Kliničko iskustvo pokazalo je da radiotalasna hirurgija predstavlja najbolji način za lečenje kondiloma. Zaključci relevantnih studija ukazuju na izuzetan procenat izlečenja od 97% i to sa odličnom regeneracijom pogođenih tkiva.


Nanoklinika

Izvor:https://www.nanoklinika.rs/


Pored toga uklanjanje kondiloma radio talasima je:

  • brzo
  • bezbedno
  • bezbolno
  • bezožiljno
  • bez recidiva
  • bez pojave komplikacija


Intervencija sa radiotalasima je u potpunosti pouzdana i efikasna, jer se jednom intervencijom uklanjaju svi kondilomi. Intervencijom sa radio talasima u 97% slučajeva su kondilomi trajno uklonjeni. Ovako visok procenat efikasnosti ne može da obezbedi nijedna druga vrsta intervencije.

Intervencija je brza, jer uklanjanje kondiloma traje nekoliko minuta po jednoj promeni, a često i kraće, bezbolna je i komforna, jer se radi u lokalnoj anesteziji.

Precizna je i minimalno invazivna, pa prilikom uklanjanja kondiloma ne dolazi do iritacija i oštećenja okolnog i zdravog tkiva.

Bez komplikacija, jer se komplikacije nakon ove vrste intervencije izuzetno retko javljaju, ako se ona stručno izvede.

Nije potreban poseban oporavak i pacijent nakon intervencije uklanjanja kondiloma radiotalasima može da se vrati uobičajenim, svakodnevnim aktivnostima.

Pre same radiotalasne intervencije, nije potrebna posebna priprema pacijenta, a nakon završetka procesa zarastanja, najčešće ostaje jedva primetna razlika u boji kože.


Da rezimiramo


Naša preporuka je da svoje poverenje poklonite renomiranoj klinici, u kojoj rade profesionalci, sa bogatim iskustvom u ovoj oblasti. Kako po pitanju radiotalasne hirurgije, tako i krioterapije, uklanjanja kondiloma laserom ili klasičnim hirurškim putem. Posavetujte se sa lekarom, koji će odabrati najbolju metodu baš za vas, i budite sigurni da je vaše zdravlje u najboljim rukama.

Slika: Izvor:https://www.pexels.com/photo/photo-of-couple-holding-umbrella-while-kissing-1067194/


Autorski tekst: Bolewriter


Dodajte komentar