Dezinsekcija silverfish-a ili srebrne ribice
Silverfish je insekt srebrnaste boje. U začetku (u ranoj fazi) su beličaste boje i tokom sazrevanja menjaju boju u sivkaste nijanse do srebrne boje u odrasloj fazi. Dužina ovog insekta varira od perioda razvitka pa tako u potpunom razvitku mogu biti dužine od 07 do 11 milimetara (nekada i veći). Ovaj insekt nema krila i ne leti. Kretnja ovog insekta odvija se polukružnim okretima i najvise podseća na pokrete ribe u vodi.
Njihov životni vek traje od 2 godine pa sve do 8 godina.
Rasprostranjeni su po celom svetu i ima ih na svim kontinentima. Predpostavlja se da su rani preci ovog insekta najraniji, najprimitivniji insekti. Poreklo im datira još pre 400 milion godina.
Veoma su aktivni, ako je sredina u kojoj obitavaju, vlažna i toplija. U takvim uslovima ženka u svom životnom veku može da položi i do 100 jaja. Zavlače se u razne pukotine i tu polažu jaja. Potpuno sazrevaju, u zavisnosti od uslova u kojima žive, od 2-4 meseca.
Srebrna ribica uglavnom jede materijale bogate skrobom i zbog mogućnosti da vari celulozu najčešće se hrani raznim papirima, knjigama, tapetama i td. Takodje je u stanju i da se hrani raznim tkaninama pa ga je moguće videti i u tepisima i raznim odevnim predmetima.. Samim tim se najčešće i sreće u prostorijama u kojima se nalaze biblioteke, razne vrste arhiva, mogu se zateći i u ormanima… U domovima se uglavnom krije preko dana a noću izlazi u potrazi za hranom. U domove se donosi preko predmeta koji su već zaraženi ovim insektom.
Dezinsekcija silverfish-a predstavlja uništavanje ovih insekata na odredjenom predelu. Uništavanje srebrne ribice sa insekticidima je najzastupljeniji metod. Primenjuje se metoda prskanja sa pumpama niskog pritiska pomoću kojih preparati mogu da prodru u sve pukotine i ivice.
Ovaj metod ne predstavlja nikakvu opasnost po zdravlje ljudi ili kućnih ljubimaca.
Postoje razne alternativne metode - uradi sam (sprejevi, praškovi,razna sredstva za dezinsekciju...) koje ne mogu da garantuju potpuno suzbijanje ovih insekata.
Tekst je pozajmljen sa sajta EkoEnd-a
Ja do skoro nisam ni znala kakve su to zapravo bubice, mislim jesam ih vidjala, ali nisam znala da li su stetocine i da li ih treba unistavati ili ne , sve dok nisam procitala blog o njima (https://www.dezinsekcijaderatizacija.rs/blog/Dezinsekcija-silverfisha-ili-srebrne-ribice-21.html) One zapravo nisu neke prevelike stetocine, hrane se celulozom i papirom, sto znaci ako imate knjige mogle bi vam naciniti stetu.