Šta raditi kada vam se vozilo pokvari na putu?
Neminovno je da se svakom vozaču desi da mu se automobil odjednom zaustavi ili pokvari na putu, a način na koji reagujete ključan je za epilog ovog nemilog događaja - može da poboljša situaciju, ili je učini gorom.
Razlog zbog čega čak i iskusni vozači ne reaguju adekvatno je taj što se generalno retko susreću sa sličnim situacijama i uspaniče se, a upravo to je trenutak kada dolazi do greške.
U nastavku teksta uputićemo nove vozače i podsetiti stare na pravila ponašanja u slučaju da vam se vozilo pokvari na putu, kako biste ispoštovali sve zdravorazumske i zakonske procedure.
U najvećem broju slučajeva vozači naprave greške kada ih uhvati panika, jer se uglavnom kvarovi na automobilu dese odjednom u toku vožnju.
Imajte na umu da gde god da se nalazite, možete da se oslonite na dobre šlep službe koje su na raspolaganju 24 časa dnevno 7 dana u nedelji i dolaze na sva mesta gde se kvar ili zastoj automobila može desiti. Šlep službe imaju odgovarajuća vozila, savremenu opremu, obučene zaposlene i samim tim mogućnost da izvuku vaš automobil na koliko god nepristupačnom terenu da se nalazite.
Budite strpljivi i sačekajte dolazak šlep službe koja će stići u najkraćem mogućem roku, a do tada ispoštujte sve procedure koje nalažu zakon i zdrav razum.
Prvo uključite sva četiri pokazivača pravca kako biste ostalim učesnicima u saobraćaju sugerisali da postoji prepreka na putu. Obucite fluroscentni prsluk koji po pravilu treba da stoji na dohvat ruke, isključite motor, ubacite menjač u brzinu, povucite ručnu kočnicu i izađite iz vozila.
Postavite svetlosni trougao 10 metara iza vašeg vozila krećući se pažljivo ivičnjakom, a ne kolovozom. Ukoliko se nalazite van naseljenog mesta, ta razdaljina treba da iznosi 50 metara.
U slučaju da primetite dim ispod haube, odmah pozovite vatrogasnu službu. Prema našem Zakonu o bezbednosti saobraćaja niste u obavezi da imate protivpožarni aparat u vozilu, premda je to svakako poželjno radi vaše bezbednosti i smanjenja potencijalne štete.
Nakon što ste preduzeli sve mere sklonite se na sigurno, nemojte čekati u automobilu. Ovo je posebno važno ako se zadesite na auto-putu! Nakon što isključite motor, uključite sva četiri migavca i postavite trokut, obavezno se sklonite iza zaštitne ograde.
Vozači veoma često ostanu ispred svog pokvarenog automobila dok telefoniraju i čekaju asistenciju, što može biti posebno opasno na kolovozu gde se ostali učesnici u saobraćaju kreću velikom brzinom.
U slučaju da u tom delu auto-puta ne postoji bankina, nikada nemojte pokušavati da pređete na drugu stranu auto-puta pretrčavajući ga! Ovakav potez ne samo da je krajnje nepromišljen, već i izuzetno opasan kako po vas tako i po sve ostale učesnike u saobraćaju.
Šlep služba je uobičajeno brza, premda brzina njihovog dolaska zavisi i od vaše trenutne lokacije. Kao što smo napomenuli na samom početku, vaša reakcija može da poboljša ili pogorša situaciju, a nervoza i panika vam u razmišljanju nimalo neće pomoći.
U panici, većina vozača zaboravi da uradi nešto od propisanih mera i time dovede u opasnost ne samo sebe, već i druge učesnike u saobraćaju, a dodatno će vas i saobraćajna policija kazniti zbog nepostupanja prema zakonu.
Sačekajte pomoć na putu, pa uz njihovu asistenciju prevezite vas i vašeg četvorotočkaša na željenu destinaciju bez ikakvih drugih problema.
Svakom se može desiti da ostane pored puta. desilo se i meni. Problem je ako je auto star i loše održavan, često se kvari, onda bolje ne kretati na duži put, posebno zimi. Bolje iznajmiti novi automobil, sada rent a car kompanije imaju popuste na dugoročni najam (cene) i nema problema. Ako se slučajno pokvari njihov auto može se nazvati agencija pa oni ganjaju šlep službe. Inače treba reći da su šlep službe bezobrazno skupe.