Štetni glodari
-
Jun 20 2017
-
(PR) Mirjana
-
0
-
5823
Štetni glodari
Red glodara (Rodentia) ima preko 3000 vrsta, od kojih u našoj zemlji živi oko 50. Ali od njih za problematiku DDD interesantni su samo neki:
- Porodica muridae (miševi), rodovi:
- Porodica cricetidae u koju spadaju poljske voluharice, Bizamski pacov (fiber zibethicus) i hrčak (cricetus cricetus)
- Porodica splacidae sa predstavnkom slepim kučetom
- Krtica (talpa europea) – iako ne spada u red glodara ali iz praktičnih razloga je vredi napomenuti
Sve navedene vrste glodara osim sivog i crnog pacova i kućnog miša su zaštićene vrste u Republici Srbiji i njihova deratizacija je zabranjeno.
Značajni aspekti za uništavanje glodara
- Zdravstveni značaj – Glodari su izvori i prenosioci preko 40 zaraznih bolesti. Još u srednjem veku je primećeno da su pacovi prenosioci kuge, koja se pojavljivala o epidemijskom i pandemijskom obliku. Osim ovih prenosioci su jos i:
- Trihineloze
- Besnila
- Hemoragične groznice
- Leišmanioze
- Salmoneloze
- Leptospiroze
- Helmintoze
- Protozooze i dr.
- Ekonomski značaj –Glodari svojim aktivnostima nanose direktne i indirektne ekonomske štete. Smatra se da preko 10% ukupnih šteta na žitaricama u svetskoj poljorivredi nanose upravo glodari. Jer samo par sivih pacova u toku jedne godine pojede cca 100 kg hrane. Svojom fiziološkom potrebom za glodanjem uništavaju i materijalna dobra u neprocenjivim vrednosima:
- Tkanine
- Elektro-
- Telekomunikacione kablove
- Uređaje
- Mašine
- Građevinski materijal
- Knjige itd.
-
- Vojno – odbrambeni zanačaj
U svakom ratu glodari mogu biti vrlo značajni sa stanovišta biološkog rata. Takođe u vanrednim ratnim uslovima je povećana mogućnost izbijanja epidemija i povećana ekonomska šteta.
Zaštita od glodara iz više uglova
- Zaštita kulturnih dobara – Izuzetno je važno da se kulturna dobra i umetničke dragocenosti zaštite od štetnih uticaja glodara, koji su iz dosadašnjih isjustava na ovom planu učinili neprocenjive štete, posebno u prošlosti kada nije bilo ofanzivne borbe protiv glodara.
- Zaštita životne sredine - Prilikom izvođenja sistematske deratizacije vrlo je bitan izbor rodenticida – antikoagulanti II generacije, gde je pravilnom i stručnom aplikacijom smanjena mogućnost intoksikacije u toku rada.
Preuzeto sa: http://www.istrebljivac.com/o-nama/
Vaše povratne informacije nam mnogo znače.
Molimo Vas
da kliknete na ikonicu koja odražava Vaš nivo satisfakcije posle pročitanog teksta.
NEZADOVOLJAN
JAKO ZADOVOLJAN
Kako ste ocenili ovaj tekst?
Dodajte komentar