Da li je prirodni kamen pravi izbor za Vas?
Da li je prirodni kamen pravi izbor za Vas?
Kako nastaje kamen kao material ?
Kamen nastaje drobljenjem (sitnjenjem) stena Do njegovog nastanka može doći dejstvom erozije prirodnim putem usled uticaja: kiše, vetra, plime, oseke, zemljotresa i drugih meteoroloških pojava. Danas se kamen može dobiti i veštačkim putem: sečenjem raznim testerama, sitnjenjem pomoću eksploziva ili mlevenjem, drobljenjem i na druge načine.
Prirodni kamen cenimo zbog njegove trajnosti i lepog izgleda. Impresionira nas u ostacima veličanstvenih megalitnih kultura, u egipatskim piramidama ili piramidama plemena Inka kao i u mermernim kipovima grčkih i rimskih božanstava. Iznenađuje nas u indijskim svetilištima, uklesanim u žive stene, u japanskim vrtovima sa promišljeno raspoređenim kamenjem, kao i u kamenim čipkastim klesarijama Maorskih palata i gotskih crkvi… Poznajemo ga iz ruševina starih kuća i gradova, gde polu-ispran ,odoleva vijekovima i čeka na ponovnu ugradnju.
Upotreba kamena
Kamen se od davnina koristi u građevinarstvu kao građevinski materijal za izradu kuća, pomoćnih zgrada, mostova i puteva. U građevinarstvu razlikujemo sledeće vrste kamena
Proučavanjem stena bavi se nauka petrologija a pod pojmom stene u opštem slučaju podrazumeva se prirodni mineralni agregat određenog sastava, strukture i teksture koji predstavlja proizvod različitih geoloških procesa. Sve stene su, dakle, sačinjene od određenih minerala, a minerali predstavljaju fizički i hemijski homogena tela nastala u zemljinoj kori kao rezultat određenog hemizama i fizičkih dejstava. Najveći broj minerala je u čvrstom agregatnom stanju i odlikuje se kristalnom građom. Mada u prirodi postoji preko 2000 različitih minerala, sa aspekta građevinarstva značajan je samo jedan manji broj. To su upravo oni minerali koji su najviše zastupljeni u stenama od kojih se dobiva građevinski kamen. Jedna od najbitnijih karakteristika minerala, a to znači i kamenih materijala u širem smislu riječi je tvrdoća.
Kamen kao jedan od najstarijih građevinski material
Kamen je večan materijal. To dokazuju brojna zdanja iz prošlosti, koja su se očuvala upravo zahvaljujući njemu. Pogled na grčki hram ili rimske ostatke uvek u nama pobuđuje poštovanje prema kamenu. Medjutim, pazljiviji pogled na kamene predmete nudi nam i objašnjenje za njihovo trajanje. Spomenuta zdanja, izrađena su od masivnog kamena, kakav se danas retko primenjuje.
Današnja upotreba kamena se, u većini slučajeva svodi na kamene obloge kojima oblažemo podove, zidove, stepeništa, stubove i druge arhitektonske elemente, a mnogo ređe na upotrebu kamenih masiva.
Prirodna lepota
Pri odluci za ugradnju prirodnog kamena često pomaže činjenica da je to prirodni materijal, koji se ne odlikuje samo svojom trajnošću, već i lepim izgledom. Lepota nije nužno povezana sa poliranim površinama, jer su današnje mogućnosti površinske obrade kamena vrlo raznolike. Ponovo su u trendu neke od starih tehnika obrade kamena, kao sto je stokovanje, bunjanje, canovanje, cizeliranje, četkanje, pikovanje i slicno. Mada, ako se pogleda celokupna istorija arhitekture, te obrade nisu nikada ni bile potpuno zaboravljene. Najčešće savremene tehnike grube obrade sirovog kamena su peskarenje, brušenje i grebanje (canovanje i cizeliranje). Tako obrađene površine nisu klizave i otporne su na atmosferske prilike zbog čega su prikladne za sve vrste spoljnih horizontalnih i unutrasnjih vertikalnih površina.
Raznolikost prirodnog kamena
Postoji više vrsta prirodnog kamena, podobnog za dalju obradu. Radi jednostavnije klasifikacije delimo ih na:
Oni se odlikuju nesto slabijim tehničkim svojstvima od granita, ali su zato neuporedivo lepši za primenu u životnom okruženju, zbog svoji toplih boja i struktura. U grupu karbonatnih materijala spada i SIGA, ili SEDRA, ili BIGAR, materijal koji nastaje na vodopadima i odlikuje se velikim brojem šupljina. Ovaj materijal se u sirovom stanju obradjuje običnim metalnim testerama, a posle sušenja, rekristališe i dobija čvrstoću slicnu travertinima. Izuzetno je lep i primenjivan u istoriji u sakralnoj arhitekturi.
Svakako treba spomenuti i porfirei tufove vulkanske silikatne stene visokog stepena poroznosti, ali i visoke čvrstoće koji su vrlo omiljeni kod uređenja spoljnih površina.
Primena prirodnog kamena, prema nameni:
Pre dva meseca sam polpočao prilaz garaži. Koristio sam grčki lomljeni kamen iz Struganika i odlično je ispalo. Sad planiram da popločam i prilaz kući. Estetski je čista 10-ka.