Šta je PVC
Šta je polivinil hlorid (PVC) i za šta se koristi?
Polivinil hlorid (PVC) je jedan od najčešće korišćenih termoplastičnih polimera u svetu (pored još samo nekoliko široko korišćenih, kao što su PET i PP). Prirodno je bele boje i veoma je krt. PVC postoji duže od većine plastika i prvi put je sintetizovan 1872. god., a postao je komercijalno isplativ 1920. god. Poredjenja radi, mnoge druge slične plastike prvi put su sintetizovane i postale komercijalno isplative 40-ih i 50-ih godina prošlog veka. PVC se najčešće koristi u gradjevinskoj industriji, ali se takodje koristi za izradu znakova, u zdravstvu i kao vlakno za odeću.
PVC se proizvodi u dva oblika, prvo, kao čvst materijal i kao fleksibilna plastika. Fleksibilan, plastificirani PVC je mekši i podložniji savijanju. Savitljivi PVC se obično koristi u gradjevinarstvu kao izolacija za električne žice ili podne obloge za kuće, škole, bolnice i u drugim slučajevima gde je sterilna sredina prioritet, a u nekim slučajevima kao zamena za gume.
Neke od najznačajnijih karakteristika polivinil hlorida (PVC) su:
• Gustina: PVC je vrlo gust u odnosu na većinu plastika (specifična težina oko 1,4)
• Ekonomija: PVC je lako dostupan i jeftin
• Snaga: tvrdi PVC ima vrlo dobru zateznu čvrstoću.
Polivinil hlorid je "termoplastika", a to ima veze sa načinom na koji reaguje na toplotu. Termoplastični materijali postaju tečni prilikom zagrevanja, (tačka topljenja je izmedju 100 i 260 stepeni Celzijusovih u zavisnosti od aditiva). Glavni atribut termoplastike je da ona može biti zagrevana do topljenja, ohladjena i ponovo zagrejana bez značajnog gubitka svojih karakteristika.
Zašto se polivinil hlorid (PVC) koristi tako često?
Čvrsti PVC ima veoma veliku gustinu za plastiku što ga čini izuzetno teškim i generalno veoma jakim. Takođe je lako dostupan i veoma ekonomičan I u kombinaciji sa svojom dugotrajnošću čini lak izbor za mnoge industrijske grane kao što je izgradnja I opremanje objekata. Primena PVC-a u građevinarstvu je dobro utemeljena i činjenica je da je ovaj plastični materijal najviše korišćen. Decenijama on je prepoznatljiv po svojoj trajnosti, brzini ugradnje, lakom održavanju i ukupnoj isplativosti. PVC za prozorske profile je neplastifikovan i superiorno održava čvrstoću.
Prednosti i mane PVC stolarije
PVC stolarija ima niz prednosti:
Pre svega znatno štedi energiju i odlična je zvučna izolacija. Veoma je laka za održavanje, (može se prati i detrdžentom za posudje), ima malu osetljivost na spoljne uticaje, malu osetljivost na vlagu i činjenica je da PVC prozore ne treba farbati.
Mane:
Lako se topi u dodiru sa plamenom i visokim temperaturama. Kada je razlika u temperaturama napolju i unutra velika pojavljuje se vlaga. Ipak, najveća mana koju ima PVC stolarija je što se jako sporo razgradjuje u prirodi i tako je trajno zagadjuje. Osim toga, PVC vrata i prozori uglavnom se moraju podesiti jer je potrebno nešto malo vremena da se slegnu nakon ugradnje, dok sve ne dodje na svoje.
Ipak, prednosti PVC stolarije u odnosu na mane preovladjuju tako da PVC čini logičan izbor prilikom opremanja životnog prostora po pristupačnim cenama.