Svetski dan srca - mislite na vaše srce i saznajte kako ga ojačati
Svetski dan srca je 29. Septembar, pravo vreme da se svi podsete koliko je srce bitno za naš život!
Njegovo veličanstvo SRCE – jedan od najinteresantnijih mišića u našem telu. Snažan ali i osetljiv organ koji jedva da i primećujemo kada radi kako treba, svojom mrežom arterijskih i venskih sudova transportuje krv po čitavom telu i hrani sve druge organe.
Zato kažemo da su srce i cirkulacija u tesnoj vezi jer moraju biti usklađeni da bi obezbedili normalan arteriski pritisak za pokretanje struje krvi.
Svetski dan srca treba da bude samo jedan od onih važnih dana u našim životima kada treba da se setimo da je naše srce organ o kome treba brinuti.
Uloga cirkulacije je da servisira potrebe tkiva:
Postoji mnogo faktora rizika za srčane bolesti, neki možete učiniti nešto, a neki ne. Porodična istorija srčanih bolesti stavlja vas u mnogo veći rizik da se sami razvijate. Iako ne možete učiniti ništa u vezi sa svojim genima, postoji niz faktora rizika koji možete kontrolisati.
MOŽETE LI OVO UČINITI ZA SEBE?!
Ovo će Vam prvo reći svaki kardiolog. Stavite na papir kakvu hranu dominantno koristite u ishrani. Ako je to brza hrana, previše začinjena, masna i pretežno pržena hrana u kojoj su minimalno zastupljeni voće i povrće, budite sigurni da nešto morate da menjate. Ako niste u mogućnosti da odredite koja je hrana najbolja za Vas uvek možete da se konsultujete sa nutricionistom. Zdrava hrana ne mora da bude „BLJAK“ već može biti jako ukusna i to je prva predrasuda koje trebate da se oslobodite.
Pod ovim ne mislim na „opsesivne“ kontrole pritiska. Oscilacije pritiska su normalne u toku dana. Pritisak zavisi od mnogo faktora a između ostalog od hrane i tečnosti koje smo uneli u toku dana, stresnih situacija, aktivnosti, trenutnog stanja organizma a nekad i od vremenskih prilika. Ako jednom izmerite povišen pritisak to nije razlog za paniku. Najbolje je da ukoliko želite da budete sigurni napišete mali kalendar krvnog pritiska i izmerite ga tri puta u toku dana tokom jedne sedmice. Ako su vrednosti pritiska konstantno povišene ili su oscilacije pritiska velike obratite se lekaru.
Opšte je poznato da visok holesterol i trigliceridi predstavljaju veliki faktor rizika za kardiovaskularne bolesti. Uzroci su različiti ali je u osnovi poremećaj metabolizma jetre ali i pankreasa. Jedna od osnovnih funkcija jetre pored metabolizma ugljenih hidrata, masti i proteina je detoksikacija. Kada je jetra „masna“ i opterećena toksinima, slabi njena funkcija. Zato je regeneracija jetre od velikog značaja.
Osobe koje imaju dijabet imaju povećan rizik od kardiovaskularnih bolesti. Statistički podaci potvrđuju da približno 2/3 osoba sa dijabetesom IMA VISOK KRVNI PRITISAK i dva do četiri puta veću verovatnoću da oboli od srčanih oboljenja ili moždanog udara, u odnosu na ljude koji nemaju dijabetes. Ukoliko još niste razvili dijabet a sumnjate na insulinsku rezistenciju ili imate graničan ili blago povišen šećer korekcija ishrane i prirodni suplementi mogu biti od velike koristi.
Savremeni stil života u kome nema dovoljno fizičke aktivnosti, prepoznat je kao jedan od glavnih faktora rizika za zdravlje i nastanak kardiovaskularnih bolesti. Aerobne vežbe su najbolji vid vežbe kada je u pitanju prevencija ali i rehabilitacija nakon srčanih bolesti. Ove vežbe uključuju hodanje, plivanje, džoging, vožnju bicikla, pa čak i rad u bašti i sl., kao i sve aktivnosti pri kojim se koriste srce, pluća i mišići u toku određenog vremena. Ova vrsta fizičke aktivnosti je lakog intenziteta i vremenski može duže da traje jer tokom ovih vežbi postoji adekvatni transport kiseonika prema mišićima i ne dolazi do pojave kiseoničkog duga. Zdrave osobe mogu da se bave i tzv. intervalnim treningom u kome se smenjuju periodi vežbi manjeg i većeg intenziteta.
Poznato je da je hodanje veoma zdravo i poželjno posebno kada nemate puno vremena da se bavite sportom ili ste u godinama kada Vam sport predstavlja veliki napor. Izgovora nema – jer je šetnja 30min dnevno smanjuje rizik od koronarnih bolesti za oko 18%, dok hodanje od 3h nedeljno smanjuje rizik od infarkta srca za oko 35%.Hodajte onoliko brzo koliko Vas to neće zamarati i ostavljati bez daha jer cilj šetnje nije zamaranje već jačanje mišića, poboljšanje psiho-fizičkog zdravlja, pravilna koordinacija pokreta i poboljšanje kondicije.
Kretanje pri hodanju poboljšava rad „mišićne pumpe” u nogama i pospešuje cirkulaciju venske krvi, sprečavajući time probleme u nogama, poput proširenih vena i kapilara, osećaja težine i oticanje nogu.
Ovo je lakše reći nego uraditi. Pored toga što se u duvanskom dimu nalazi preko 4000 štetnih supstanci od kojih su bar 43 kancerogene, tu je i prisustvo teških metala kojih organizam ne može da se spontano oslobodi. Kao što već znate pušenje spada u bolesti zavisnosti, što je dodatni problem. Odluka da prestanete je dobar početak a sve ostalo je stvar karaktera.
Osobe koje imaju nagomilano salo pretežno u predelu stomaka imaju u velikom broju slučajeva i metabolički sindrom /povećanje šećera, smanjen dobar holesterol-HDL, povećan štetni LDL holesterol, visoke trigliceride/ koji je preduslov za aterosklerozu a samim tim i pojavu kardiovaskularnih smetnji. Pre svega očistite jetru, regulišite nivo triglicerida, holesterola i šećera kako smo Vam u tekstu predložili.
Ova stavka je veoma važna. Stres i gojaznost su veoma povezani.
Stres – stvara lažan osećaj gladi /hormon grelin povećava osećaj gladi, leptin /hormon sitosti / se smanjuje. Povećava se nivo kortizola –koji aktivira male nezrele masne ćelije koje se transformišu u velike insulin rezistentne masne ćelije koje luče citokine – odgovorni za srčane bolesti.
Morate sami pronaći način da regulišete stres. Nekome je to šetnja, nekom bavljenje sportom, druženje sa prijateljima, gledanje opuštajućih komedija i serija, odlazak kod psihoterapeuta. Najlakše je pribeći bensedinima, ksalolu, rivotrilu ali imajte na umu da ovi lekovi imaju i negativne posledice po organizam i neka Vam oni budu krajnji izbor ako ne nađete drugo - zdravije rešenje.
Suplementacija je poželjna i veoma korisna jer je to zapravo “HRANA” za srce. Ovde ćemo navesti samo neke od suplemenata koji mogu biti od koristi u prevenciji ali i kod već postavljene dijagnoze koronarne bolesti.
GLOG JAČA SNAGU SRČANOG MIŠIĆA, BLAGO SNIŽAVA PRITISAK , SPREČAVA SUŽENJE KRVNIH SUDOVA
L-KARNITIN VAŽNA AMINO-KISELINA U PRENOSU ENERGIJE U SRCU.
KOENZIM Q10 NJEGOV DEFICIT APAŽEN JE KOD OSOBA KOJE SU IMALE INFARKT. STVARA ATP I OBEZBEĐUJE SRCU DODATNU ENERGIJU. JAČA SNAGU SRCA. POMAŽE KOD BLAGE I UMERENE HIPERTENZIJE.
CORDYCEPS SINENSIS POVEĆAVA NIVO ATP-a U ĆELIJI, BRŽE OSLOBAĐA KISEONIK I OLAKŠAVA RAD SRCA
KALCIJUM I MAGNEZIJUM SMANJUJU RIZIK OD POJAVE HIPERTENZIJE
KALIJUM VAŽAN ELEKTROLIT KOJI ODRŽAVA RAVNOTEŽU TEČNOSTI U ORGANIZMU, DELUJE KAO PRIRODNI DIURETIK, SPREČAVA DEJSTVO HORMONA KOJI POVEĆAVAJU KRVNI PRITISAK. NJEGOVA NADOKNADA JE OBAVEZNA KOD STARIJIH OSOBA NAKON POVRAĆANJA, DUGOTRAJNIH DIJAREJA JER NJEGOV NEDOSTATAK ILI NAGLI GUBITAK MOŽE DA IZAZOVE SRČANI ZASTOJ!
OMEGA 3 POVOLJNO UTIČE NA NIVO TRIGLICERIDA, HOELSTEROLA, POMAŽE KOD ARITMIJA I POVIŠENOG KRVNOG PRITISKA
BELI LUK SNIŽAVA KRVNI PRITISAK, SMANJUJE NIVO TRIGLICERIDA, IMA PROTEKTIVNO DEJSTVO NA SRCE I KRVNE SUDOVE
OPC+C JAK ANTIOKSIDANS, SMANJUJE RIZIK OD ATEROSKLEROZE – ČISTI I JAČA KRVNE SUDOVE, SMANJUJE ŠTETNI HOLESTEROL, SMANJUJE EDEME, POBOLJŠAVA CIRKULACIJU
CIKORIJA POVOLJNO UTIČE NA KARDIOVASKULARNI SISTEM, STABILIZUJE NIVO ŠEĆERA U KRVI
REIŠI GLJIVA –POVEĆAVA „DOBAR“ - HDL HOLESTEROL I SMANJUJE NIVO TRIGLICERIDA U KRVI
Još da napomenem, terapija statičkim magnetima može biti od velike koristi kod poremećaja cirkulacije.
Pletizmografijom je potvrđeno da postavljanje magneta jačine 450G u predelu ručnog zgloba povećava cirkulaciju u kažiprstu 300% za samo 5 minuta /Lawrens R,. 2001/.
Lekari koji se dugi niz godina bave uticajem magneta na ljudski organizam potvrdili su efikasnost statičkih magneta u prevenciji koronarnih bolesti /osim kod osoba koje imaju ugrađen pejsmejker/, posebno kada se magnet nosi na sredini grudnog koša između grudi ili u projekciji srca.
Slušajte svoje srce, obratite pažnju na signale koje Vam šalje, na njegov ritam i snagu...reagujte na vreme. Volite druge a sebe najviše jer ima toliko osoba oko Vas kojima ste potrebni, koje Vas vole i koji mogu biti uskraćeni za ljubav i podršku ukoliko sebi dozvolite da bolest stane između Vas i njih.
Za Svetski dan srca učinite sve da Vaše srce što duže kuca!
Ja kao pusac, kad procitam ovaj tekst, dobro se zamislim. Ne bavim se sportom, pusim, volim slatkise... Fantazija. Moracu da kupim Kordiceps gljivu, da pomognem mom srcu.
mnogi pasivni pusaci i ne znaju da se truju duvanskim dimom gore nego sami pusaci pogotovo zimi i u zatvorenim, zadimljenim kafanama i birtijama .. mada .. kada ukapiraju onda ide onkologija ...